PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 27 im.Marszałka Józefa Piłsudskiego W BIAŁYMSTOKU

Dni adaptacyjne dla dzieci nowo przyjętych już za nami , zatem Drogi Rodzicu zaczynamy naszą niezwykłą przygodę z przedszkolem.                                      

Nie martw się, bo tu Twoje dziecko znajdzie miłość, czułą, troskliwą opiekę wychowawców i towarzyszy do  zabawy a Ty drogi Rodziców wsparcie w wychowaniu i przyjazne grono ludzi, dla których dobro Twojego dziecka są najważniejsze.
 

Wystarczy jak weźmiesz do serca nasze poniższe rady a pierwsze trudne kroki i rozstania staną się miłe i spokojne, a Ty z uśmiechem będziesz jechał do pracy.

Pierwsze dni w przedszkolu

1.      Rano budź dziecko z uśmiechem na twarzy.

2.      NIE przychodź do przedszkola na „ostatnią chwilę”, unikaj pośpiechu. Wyprawa do przedszkola powinna być raczej spacerem, a nie wyścigiem z czasem!

3.       POZWÓL dziecku zabrać do przedszkola ulubioną przytulankę lub inną zabawkę. Pamiętaj, aby nie była to rzecz, która łatwo może się zepsuć lub zgubić!

4.       NIE obiecuj swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola, dziecka nie można przekupywać!

5.       NIE przeciągaj nadmiernie pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, odprowadź do sali i przekaż pod opiekę nauczycielce!

6.       NIE zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało że łzami można wszystko wymusić.

7.       NIE obiecuj dziecku, że odbierzesz je po drugim śniadaniu, skoro wiesz na pewno, że nie będziesz mógł/mogła tego uczynić.

8.      POSTARAJ SIĘ stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. W pierwszych dniach odbieraj je zaraz po leżakowaniu!

9.       Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstania z tatą są mniej bolesne.

10.  Kontroluj co mówisz. Zamiast: JUŻ możemy wracać do domu, powiedz: TERAZ
możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

11. Nie wypowiadaj się negatywnie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej
pobytu w przedszkolu.

12.  NIE wymuszaj na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o
przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres. Poczekaj, aż samo zacznie mówić.

13.  NIE pytaj, co i ile dziecko zjadło, ale z kim i w co się bawiło.

14. CHWAL dziecko jak najczęściej, np. za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu!

15.  Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!

 

Wyprawka Małego Przedszkolaka, czyli co nam będzie potrzebne.

Oto lista rzeczy, która na pewno przyda się  początkującemu przedszkolakowi:

        Wszystkie rzeczy i przybory dziecka powinny być podpisane !
/ może się zdarzyć, iż kilkoro dzieci będzie mieć podobne lub nawet takie same rzeczy/

 

1. Dres- to najwygodniejsze ubranie do zabawy i harców w przedszkolu. Łatwo go dziecku samodzielnie zdjąć i założyć.

2. Kapcie - muszą być wygodne, z dobrą antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, klamerka)

3. Pościel i Piżama – jeśli maluszek będzie zostawał na leżakowaniu. Piżamki powinny być lekkie i łatwe do założenia.

4. Worek – kup w ulubionych kolorach malucha. Później można na nim wyszyć jakiś charakterystyczny znaczek. Dzięki temu dziecko nie pomyli go z workiem kolegi


5. Ręcznik – najlepiej wyszyć na nim charakterystyczny znaczek (tak jak w przypadku worka) który będzie łatwo rozpoznawalny przez dziecko.

6. Strój dla modnisi – jeżeli Twoja córeczka za nic w świecie nie będzie chciała założyć wygodnej bluzy i spodni od dresu, zaproponuj jej bardziej „elegancką” wersję: bawełnianą bluzeczkę i niegniotącą się krótką spódniczkę na gumce.


7. Gumki i spinki – jeśli Twoja córeczka ma długie włosy, niezbędny będzie zapas gumek i spinek do włosów. Warto kupić ich więcej, bo łatwo się gubią. Włosy dziewczynka powinna mieć tak upięte, by nie przeszkadzały jej w zabawie i jedzeniu.

8. Pluszaczek – początkującemu przedszkolakowi możesz powiedzieć, że słodki królik będzie nad nim czuwał albo odwrotnie: poprosić o opiekę na króliczkiem, który także będzie po raz pierwszy w przedszkolu.

9..Dodatkowa zmiana ubranek – dobrze jest zostawić w przedszkolu jedną zmian ubranek woreczku.  Maluch co prawda umie korzystać z toalety, ale może zdarzyć się wpadka.

 

 

 

 

logo Rozśpiewany Białystok
logo Spiewająca Polska

"Szczęśliwe jest dziecko, które odnajduje na każdym etapie wychowawcę zdolnego do udzielenia mu pomocy w stopniowym zdobywaniu sił i zapału koniecznych do wypełnienia jego ludzkiego przeznaczenia." - M. Debesse   
Przedszkole Samorządowe nr 27 - Aleja Józefa Piłsudskiego 8A, 15-445 Białystok   tel: 85 742 01 51, fax: 85 742 74 29;   pn-pt. 630-1700

Projekt graficzny: Magdalena Załuska