PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 27 im.Marszałka Józefa Piłsudskiego W BIAŁYMSTOKU

 

WAŻNE INFORMACJE ORGANIZACYJNE DLA NOWYCH RODZICÓW

 

Rodzice dzieci 3-letnich rozpoczynających swoją przygodę w przedszkolu -z oddziału I  i II  w miesiącu wrześniu wchodzą z dziećmi wejściem od szczytu prawego przedszkola do szatni małej i oddają dziecko do grupy drzwiami w szatni małej lub woźnej z oddziału II , przy czym rodzica obowiązuje maseczka , rękawice jednorazowe i dezynfekcja rąk przy wejściu.

Organizacja pracy przedszkola:

 • godziny pracy przedszkola : 6.30 – 17.00
 • godziny pracy grup:   I -3 latki  07.00-16.00 , poniedziałki i środy do16.30                                 II- 3-4 latki 7.30-15.30, czwartki do 15.00
 • godziny pracy sekretariatu: 7.30 – 15.30
 • bezpłatne godziny realizacji podstawy programowej: 8.00 – 13.00
 • o godzinie 9.00 we wszystkich oddziałach rozpoczynają się zajęcia dydaktyczne.
 • pory podawania posiłków:

                                                08.30 śniadanie
                                                11.30 obiad
                                                14.00 podwieczorek w grupach starszych

                                                14.20 podwieczorek w grupach młodszych

 Opłaty za korzystanie z usług przedszkola:

 • pięciogodzinna realizacja podstawy programowej jest nieodpłatna
 • opłata za pozostały czas pobytu dziecka w przedszkolu wynosi 1 zł za każdą rozpoczętą godzinę.
 • opłaty za przedszkole i żywienie należy dokonać do 10. dnia każdego miesiąca wyłącznie przelewem na konta bankowe.Numery kont znajdą Państwo w zakładce aktualności - ogłoszenia.
 • Informacja o należnościach za przedszkole przekazywana jest rodzicom drogą e-mailową.
 • rodzice mogą ubiegać się o zmniejszenie odpłatności za przedszkole. Aby otrzymać 50% zniżki należy dostarczyć:
  • decyzję o pobieraniu zasiłku rodzinnego z MOPR. Ulga przysługuje od następnego miesiąca po dostarczeniu decyzji. Dokumenty należy dostarczyć do 31. sierpnia i do 30. listopada danego roku.
  • lub kserokopię BKDR (dla rodzin wielodzietnych).
  • lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka.

Ulgi nie sumują się.

 • rodzice mogą składać do MOPR wnioski o refundację opłaty za żywienie. W przypadku otrzymania decyzji, opłatę za obiad ponosi MOPR.

 
Zasada działania systemu elektronicznego STOPEREK

 • Obecność dziecka jest rozliczana w systemie elektronicznym. Do obsługi  służy karta STOPEREK. Każdy rodzic zobowiązany jest do jej posiadania.
 • Koszt jednej karty to 15 zł. Rodzicowi przyznawane są 2 karty .
 •  Karta jedna zostanie wydana , druga pozostaje w przedszkolu z uwagi na reżim sanitarny .


Elektroniczne karty służą Państwu do prawidłowego naliczania odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu i rejestrowania obecności dziecka.
Jeżeli nie zostanie wczytana godzina wejścia (rodzic zapomni lub zbliży kartę do czytnika nieprawidłowo) system automatycznie odznaczy wejście  dziecka o godz. 6.30. Jeżeli nie zostanie wczytana godzina wyjścia, system automatycznie odznaczy wyjście dziecka o godzinie 17.00.
Jeżeli w ciągu dnia karta nie zostanie wczytana ani razu, a dziecko będzie obecne, ze względu na brak danych, zostanie wprowadzony do systemu pobyt liczony od godziny 6.30 do 17.30.
 
Opłaty dodatkowe związane z pobytem dziecka w przedszkolu

 • ubezpieczenie – decyzja rodzica, rodzic może sam ubezpieczyć dziecko
 • wyprawka, czyli materiały papiernicze, przybory (zakup zbiorowy lub rodzic sam wyposaża dziecko indywidualnie, decyzja będzie podjęta na pierwszym zebraniu organizacyjnym w poszczególnych grupach), aktualnie w kontakcie grupowym mailowym rodzice zostaną powiadomieni .
 • książki pomocnicze, jeżeli zakup będzie uzgodniony z nauczycielkami grup.
 • środki czystości do użytku zbiorowego
 • składka na pomoce edukacyjne – zabawki, ustalana w porozumieniu z Radą Rodziców
 • opłaty za imprezy, uroczystości, przejazdy, wycieczki, teatrzyki, audycje umuzykalniające, paczki świąteczne, konkursy, drobne upominki - do ustalenia przez rodziców (Rada Rodziców może ustalić kwotę ogólną, która będzie dysponować przez cały rok)
 • składka na potrzeby grupy, jeżeli zostanie uzgodniona w poszczególnych grupa
   

Powyższymi środkami dysponują rodzice, upoważnienie przez ogół rodziców z oddziału przedszkolnego , a w przypadku Rady Rodziców – członkowie rady.
 
ŻYWIENIE – DIETA OGÓLNA
Jadłospis jest opracowany tak, żeby przy posiłku mlecznym był dodatek w postaci kanapki, bułeczki, owoców lub innych produktów.
Opłata za żywienie naliczana jest po zakończeniu każdego miesiąca i powinna być dokonana do 10. dnia następnego miesiąca (np. za wrzesień do 10. października).


 PIERWSZE KROKI

Nie martwcie  się jednak rodzice , bo tu Twoje dziecko znajdzie miłość, czułą, troskliwą opiekę wychowawców i towarzyszy do  zabawy a Wy  wsparcie w wychowaniu i przyjazne grono ludzi, dla których dobro Twojego dziecka są najważniejsze.

Wystarczy jak weźmiesz do serca nasze poniższe rady a pierwsze trudne kroki i rozstania staną się miłe i spokojne, a Ty z uśmiechem będziesz jechał do pracy.

Pierwsze dni w przedszkolu

1.      Rano budź dziecko z uśmiechem na twarzy.

2.      NIE przychodź do przedszkola na „ostatnią chwilę”, unikaj pośpiechu. Wyprawa do przedszkola powinna być raczej spacerem, a nie wyścigiem z czasem!

3.       POZWÓL dziecku zabrać do przedszkola ulubioną przytulankę lub inną zabawkę. Pamiętaj, aby nie była to rzecz, która łatwo może się zepsuć lub zgubić! Z uwagi na Covid-19 w tym roku nie przynosimy zabawek do przedszkolasad

4.       NIE obiecuj swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola, dziecka nie można przekupywać!

5.       NIE przeciągaj nadmiernie pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, odprowadź do sali i przekaż pod opiekę nauczycielce! Pamiętaj o maseczce, rękawicach jednorazowych i dezynfekcji rąk!!

6.       NIE zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało że łzami można wszystko wymusić.

7.       NIE obiecuj dziecku, że odbierzesz je po drugim śniadaniu, skoro wiesz na pewno, że nie będziesz mógł/mogła tego uczynić.

8.      POSTARAJ SIĘ stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. W pierwszych dniach odbieraj je zaraz po leżakowaniu!

9.       Jeżeli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się żeby przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola tata, rozstania z tatą są mniej bolesne.

10.  Kontroluj co mówisz. Zamiast: JUŻ możemy wracać do domu, powiedz: TERAZ
możemy iść do domu. To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk.

11. Nie wypowiadaj się negatywnie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej
pobytu w przedszkolu.

12.  NIE wymuszaj na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o
przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres. Poczekaj, aż samo zacznie mówić.

13.  NIE pytaj, co i ile dziecko zjadło, ale z kim i w co się bawiło.

14. CHWAL dziecko jak najczęściej, np. za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu!

15.  Pamiętaj: żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!

 

Wyprawka Małego Przedszkolaka, czyli co nam będzie potrzebne.

Oto lista rzeczy, która na pewno przyda się  początkującemu przedszkolakowi:

        Wszystkie rzeczy i przybory dziecka powinny być podpisane !
/ może się zdarzyć, iż kilkoro dzieci będzie mieć podobne lub nawet takie same rzeczy/

 

1. Dres- to najwygodniejsze ubranie do zabawy i harców w przedszkolu. Łatwo go dziecku samodzielnie zdjąć i założyć.

2. Kapcie - muszą być wygodne, z dobrą antypoślizgową podeszwą, łatwe do zakładania (rzepy, klamerka)

3. Pościel i Piżama – jeśli maluszek będzie zostawał na leżakowaniu. Piżamki powinny być lekkie i łatwe do założenia.

4. Worek – kup w ulubionych kolorach malucha. Później można na nim wyszyć jakiś charakterystyczny znaczek. Dzięki temu dziecko nie pomyli go z workiem kolegi


5. Ręcznik – najlepiej wyszyć na nim charakterystyczny znaczek (tak jak w przypadku worka) który będzie łatwo rozpoznawalny przez dziecko.

6. Strój dla modnisi – jeżeli Twoja córeczka za nic w świecie nie będzie chciała założyć wygodnej bluzy i spodni od dresu, zaproponuj jej bardziej „elegancką” wersję: bawełnianą bluzeczkę i niegniotącą się krótką spódniczkę na gumce.


7. Gumki i spinki – jeśli Twoja córeczka ma długie włosy, niezbędny będzie zapas gumek i spinek do włosów. Warto kupić ich więcej, bo łatwo się gubią. Włosy dziewczynka powinna mieć tak upięte, by nie przeszkadzały jej w zabawie i jedzeniu.

8. Pluszaczek – początkującemu przedszkolakowi możesz powiedzieć, że słodki królik będzie nad nim czuwał albo odwrotnie: poprosić o opiekę na króliczkiem, który także będzie po raz pierwszy w przedszkolu.
Z uwagi na Covid-19 w tym roku nie przynosimy zabawek do przedszkolasad

9..Dodatkowa zmiana ubranek – dobrze jest zostawić w przedszkolu jedną zmian ubranek woreczku.  Maluch co prawda umie korzystać z toalety, ale może zdarzyć się wpadka.

 

 

 

 

 

logo Rozśpiewany Białystok
logo Spiewająca Polska

"Szczęśliwe jest dziecko, które odnajduje na każdym etapie wychowawcę zdolnego do udzielenia mu pomocy w stopniowym zdobywaniu sił i zapału koniecznych do wypełnienia jego ludzkiego przeznaczenia." - M. Debesse   
Przedszkole Samorządowe nr 27 - Aleja Józefa Piłsudskiego 8A, 15-445 Białystok   tel: 85 742 01 51, fax: 85 742 74 29;   pn-pt. 630-1700

Projekt graficzny: Magdalena Załuska